تبلیغات
bazispot آهنگ - دولت به چه پشتوانه‌ای شرکت‌های ژاپنی را وارد صنعت برق می‌کند؟

دولت به چه پشتوانه‌ای شرکت‌های ژاپنی را وارد صنعت برق می‌کند؟

سه شنبه 16 آبان 1396 02:24 ق.ظ

 

دولت به چه پشتوانه‌ای شرکت‌های ژاپنی را وارد صنعت برق می‌کند؟ • مرجع معدن

 • دولت به چه پشتوانه‌ای شرکت‌های ژاپنی را وارد صنعت برق می‌کند؟ • مرجع معدن

  به نقل مرجع معدن،  ۱۳ آبان ماه سال جاری وزارت نیرو سمینار همکاری‌های مشترک ایران و ژاپن را در محل هتل اســـــتقلال پایتخت برگزار انجام. در این همایش نمایندگان شرکت‌های مطرح ژاپن و نمایندگانی از وزارت نیرو شامل جناب آقاان فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و علیرضا دائمی قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل حضور داشتند.

  در این مراسم سفیر ژاپن در ایران خواســـــتار تعامل هر چه افزایش شرکت‌های دو کشور در زمینه صنعت برق انجام گرفت. همچنین شرکت‌های تپکو، میتسوزیادی، هیتاچی و سومیتوبو به معرفی حوزه‌های فعالیت و تخصص خود پرداختند. نمایندگان ایران نیز به بیان ظرفیت‌های حوزه صنعت برق و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران پرداختند.

  شاید حیاتی‌ترین سؤالی که در این همایش از هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی پرسیده انجام گرفت این بود که وزارت نیرو در شرایط فعلی که توانایی پرداخت هزینه برق تولیدی نیروگاه‌های فعلی را ندارد، چگونه می‌تواند حضور سرمایه‌گذاران خارجی را تضمین کند؟ معاون وزیر نیرو در پاسخ عنوان داشت که وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاران خارجی تضمین پرداخت (Payment Guarantee) برای بازگشت سرمایه ارائه خواهد داد.

  حال سؤالی که باید پرسید این اســـــت که دلیل این ضمانت‌نامه به شرکت‌های داخلی داده نمی‌شود؟ ضمانتی که اگر به شرکت‌های داخلی داده شود، همانند شرکت‌های خارجی توانایی تأمین مالی احداث نیروگاه جدید برایشان فراهم اســـــت. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکنون بار‌ها علت اصلی دعوت و انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی برای احداث نیروگاه را ناتوانی شرکت‌های داخلی در تأمین مالی این حوزه عنوان داشته اســـــت.

  به نظر می‌رسد ریشه این موضوع در عدم شناخت ساز و کارهای تأمین سرمایه از سوی وزارت نیرو اســـــت. در دنیا روش‌های نوینی برای جذب سرمایه تعریف انجام گرفته که نمونه‌های عملی آن در کشور اجرایی انجام گرفته اســـــت. عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور محدودیت منابع مالی نیست بلکه بی‌توجهی دولت‌ها به ایجاد نهادهایی با ساختار معقول در حوزه تأمین مالی و طراحی و اســـــتفاده از ساز و کارهای مطلوب برای حل این مشکلات اســـــت. نقدینگی فعلی اقتصاد ایران از ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان نیز بالاتر رفته اســـــت و توانایی جذب این سرمایه موضوعی اســـــت که تاکنون وزارت نیرو به سمت آن نرفته اســـــت.

  نکته قابل تأمل دیگر این اســـــت که نماینده هیئت ژاپن در سمینار در پاسخ به این سؤال که اگر تحریم‌های سابق به حالت نخستیه خود بازگردد، تعامل شما با ایران چگونه خواهد بود، پاسخ عجیبی داد. وی عنوان داشت که تا زمانی که منافع شرکت‌های ژاپنی مورد خطر قرار نگیرد، به فعالیت خود در ایران ادامه خواهیم داد. به عبارت دیگر این شرکت‌ها هیچ تضمینی برای حضور خود در زمان تحریم ندارند و ممکن اســـــت در زمان تحریم کشور را ر‌ها کنند.

  بنابر این لازم اســـــت که وزارت نیرو به منظور خروج از فضایی که به انحصار شرکت‌های خارجی در احداث نیروگاه‌های جدید ختم می‌شود و ایجاد فضای رقابتی یکسان (که حمایت یکسان از شرکت‌های خارجی نیز خود جای بحث دارد) تضمین پرداخت سرمایه را به بخش داخلی نیز ارائه دهد تا علاوه بر جلوگیری از نابودی توان داخلی در ساخت و احداث نیروگاه، نیاز تولید برق کشور نیز تأمین شود.


برچسب ها: دولت ، به ، چه ، پشتوانه‌ای ، شرکت‌های ، ژاپنی ، را ،